Jak zmienić OFE?

Decyzja o zmianie Otwartego Funduszu Emerytalnego powinna być bardzo dobrze przemyślana. Ma ona sens wówczas, gdy nie zauważamy aby nasz kapitał był pomnażany. Zanim jednak postanowimy wypełnić wniosek o zmianę OFE musimy dokładnie wszystko sprawdzić. Przede wszystkim jeśli nie chcemy zapłacić kary to nie powinniśmy dokonywać zmiany przed upływem dwóch lat.
Ważną kwestią jest wybór odpowiedniego funduszu, do którego się przeniesiemy. Musimy w tym celu przeanalizować rankingi, jaka instytucja radzi sobie najlepiej od dłuższego czasu, sięgając nawet kilka lat wstecz. Następnie musimy skontaktować się z wybranym funduszem. Możemy to zrobić telefonicznie, przez internet czy też bezpośrednio w jego placówce. Jak nam wygodniej.

Kolejnym etap to wypełnienie odpowiedniego oświadczenia, które możemy znaleźć na przykład w internecie. Zawiera ono naszą rezygnację z uczestnictwa w obecnym funduszu, do którego należy ten dokument przesłać, a jego kopię powinien otrzymać ZUS. Następnie musimy wypełnić deklarację mówiącą o przystąpieniu do nowo wybranej przez nas instytucji. Możemy to również zrobić przez internet, jak też podczas spotkania z doradcą. Drugi sposób posiada tę zaletę, że w razie wątpliwości możemy zadawać doradcy pytania, dzięki czemu od razu mamy możliwość wyjaśnienia nurtujących nas kwestii. Powinniśmy także otrzymać kopię takiej deklaracji. Pamiętajmy także, że rezygnacja z dotychczasowego funduszu oznacza utratę korzyści wynikających z różnych programów lojalnościowych. Często takim „prezentem” dla klienta, który dłuższy czas współpracuje z daną instytucją są niższe stawki opłat.

Z drugiej jednak strony ważniejsze są w tym przypadku przyszłe wyniki inwestycji, które będą miały wpływ na naszą emeryturę, więc jeśli uznamy, że przejście do innego funduszu jest dla nas korzystniejsze to nie wahajmy się.

Comments (No)

Zostaw komentarz