Na czym polega losowanie OFE?

Losowanie OFE odbywa się dwa razy w roku. Polega ono na tym, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych przydziela do poszczególnych funduszy osoby, które nie dokonały takiego wyboru, a były do tego zobligowane ponieważ rozpoczęły swoją pierwszą pracę zarobkową i zostały objęte obowiązkiem płacenia składek.

Zanim jednak zostaniemy przydzieleni odgórnie do konkretnego OFE otrzymamy najpierw pisemne „wezwanie do zawarcie umowy z Otwartym Funduszem Emerytalnym”, będzie tu również określony czas w jakim powinniśmy dokonać takiego wyboru, konkretnie mamy na to około miesiąca czasu. Aby przystąpić do II filaru nie musimy nawet wychodzić z domu. Wystarczy wejść na stroną internetową wybranego przez nas funduszu i wypełnić wniosek. Jeżeli jednak w wyznaczonym przez ZUS terminie nie dokonamy samodzielnego wyboru, wówczas zostaniemy losowo podporządkowani do jakiegoś funduszu. Takie losowanie odbędzie się bez naszego udziału.

Dobrze jest więc samemu dokonać takiego wyboru skoro mamy taka możliwość i prawo. Poza tym jeśli chcemy być pewnie, że nasze pieniądze są dobrze ulokowane to warto przyjrzeć się poszczególnym funduszom, jak wypadają w rankingach i wtedy podjąć przemyślaną decyzję. Kiedy zostaniemy wylosowani nasze zdanie nie będzie już miało znaczenia i dopiero po dwóch latach będziemy mogli dokonać zmiany OFE. Nie warto więc czekać aż ZUS weźmie sprawy w swoje ręce, tym bardziej, że ani dokonanie wyboru ani też zapisanie się do konkretnego funduszu nie zajmie nam dużo czasu, a przynajmniej będziemy mieli świadomość tego, że samodzielnie podjęliśmy decyzję – tłumaczy doradca finansowy z serwisu doradcy.co.pl.

Comments (No)

Zostaw komentarz