Jaką lokatę terminową wybrać?

Aby wybrać korzystną dla nas lokatę musimy porównać wszystkie oferty pod względem dwóch czynników, czyli oprocentowania i czasu przez jaki ma ona trwać. Powinniśmy więc dokładnie się zastanowić nad tym jakie są nasze potrzeby w tym względzie i od nich uzależnić wybór. Przykładowo, jeżeli dysponujemy jakimiś środkami, które teraz nam nie są potrzebne i chcemy je wpłacić na lokatę aby się pomnożyły musimy zastanowić się nad tym na jak długo chcemy tego dokonać. Postarajmy się określić kiedy mniej więcej chcielibyśmy z nich skorzystać i na tej podstawie podejmujmy ewentualne decyzje. Pod względem czasu trwania różnych lokat oferty banków są rozbudowane. Mamy więc w czym wybierać, od lokat jednodniowych po długoterminowe. Również przy podpisywaniu umowy mamy możliwość zaznaczenia czy chcemy ponownie uruchomić lokatę gdy czas jej trwania się zakończy czy nie.

Drugim aspektem, który musimy wziąć pod uwagę jest oprocentowanie. Jest ono stałe, czyli że nie zmienia się przez cały czas trwania umowy. Dlaczego jednak jest istotne przy dokonywaniu wyboru? Otóż, przeważnie jest tak, że lokaty krótkoterminowe mają niższe oprocentowanie od tych o długim okresie. Dzięki czemu na tych drugich mamy szansę więcej zyskać. Bywają także i takie lokaty, których oprocentowanie się zmienia. I na tych możemy zarobić jeszcze więcej, z tym, że zyski te będą się wahały, raz będą większe a raz mniejsze.

Przed wpłaceniem pieniędzy na lokatę powinniśmy dobrze się zastanowić nad jej wyborem. Trzeba sprawdzić jak najwięcej ofert i porównać ile na której możemy zyskać i pod jakimi warunkami (na stronie banki.co.pl można to zrobić całkowicie online). Nie podejmujmy takiej decyzji lekkomyślnie, gdyż to od niej będą zależały nasze ewentualne zyski.

Comments (No)

Zostaw komentarz