Jak zdefiniować pojęcie oszczędności?

Oszczędności, mówiąc ogólnie, to jest ta część naszych środków, która pozostała nam po dokonaniu wszelkich niezbędnych zakupów i opłat. Czyli, że nie wydaję pieniędzy na coś co mi się nagle spodobało tylko je odkładam.

Oszczędzanie może być bardziej i mniej efektywne. Możemy bowiem odkładać pewną sumę pieniędzy do skarbonki i w ten sposób zbierać na coś, ale też możemy nasze oszczędności pomnażać poprzez na przykład wpłacenie ich na konto oszczędnościowe. Wówczas będą one sukcesywnie wzrastały dzięki naliczanym odsetkom. Dzięki temu, że nie wydamy wszystkich posiadanych środków na bieżąco, będziemy je mogli wykorzystać za jakiś czas na coś o czym od zawsze marzyliśmy, na przykład na wymarzona podróż dookoła świata. Aby jednak uzyskać zaplanowany efekt, czyli oszczędzić odpowiednio dużą kwotę pieniędzy musimy bardzo konsekwentni w naszym działaniu sumiennie wpłacając określoną kwotę, nawet niewielką.

Formą oszczędzania są na przykład fundusze emerytalne, zarówno te, które jesteśmy zmuszeni wybrać jak i indywidualne. Dzięki nim odkładamy kapitał na przyszłość, kiedy już nie będziemy mogli pracować. Nie ważne w jakiej formie, oszczędzanie jest bardzo dobrym zjawiskiem, ponieważ dzięki niemu się bogacimy. Możemy odkładać pieniądze na konto, inwestować w różnego rodzaju fundusze czy lokaty (sprawdź najlepiej oprocentowane lokaty online na polisolokaty.pl), lokować je na giełdzie czy też co miesiąc wrzucać je do skarbonki. Wybór zależy od każdego z nas indywidualnie. Ważne aby go dokonać i zacząć oszczędzać, co w dzisiejszym świecie przestaje być takie oczywiste, gdyż większość z nas często decyduje się jednak na bieżącą konsumpcję posiadanych środków.

Comments (No)

Zostaw komentarz